Logoپربازدیدترین مقاله ها

  1. آموزش موسیقی دستگاهی (ردیف)
  2. سنتور در ساخت، کوک و تدریس
  3. سنتور

پربازدیدترین مقاله های ماه

  1. سنتور در ساخت، کوک و تدریس
  2. ز بعد ما
  3. آموزش موسیقی دستگاهی (ردیف)


 

هدف از گردآوری این مجموعه دسترسی هرچه آسان تر و سریعتر مخاطبین حوزه موسیقی، و به ويژه نوازندگان ساز سنتور به مجموعه مقالاتی است که در نشریات داخلی و خارجی، شامل مجلات و روزنامه ها، در ارتباط با ساز سنتور به چاپ رسیده است. واضح است که جمع آوری تمامی مطالب نیازمند صرف وقت بسیاری است و امید است که به مرور زمان و با کمک و همیاری دوستان، بتوان در کامل تر کردن این مجموعه هرچه بیشتر تلاش کرد.

ایده اولیه جمع آوری مقالات سنتور، بر پایه تحقیقات انجام شده در کلاس مبانی نوازندگی جناب آقای سیامک آقایی، فرهنگسرای ارسباران، در تابستان سال 1390 شکل گرفت.

موضوع مورد تحقیق در آن زمان، تهیه فهرست کتاب های انتشار یافته درباره سنتور بود که در انتها، مجموعه به دست آمده فهرست کلیه آثار منتشر شده در ارتباط با سنتور، شامل کتاب ها، آثار دیداری- شنیداری، مقالات و پایان نامه ها را در بر می گرفت.

در این بین، مجموعه مقالات، با توجه به پراکندگی آثار و عدم امکان دسترسی آسان به آن ها، به عنوان یکی از اصلی ترین منابع تحقیقاتی مرتبط با ساز سنتور، جهت جمع آوری مطالب و ارائه در قالب یک مجموعه، انتخاب شد.

پس از آماده سازی تمامی مقالات، به دلیل عدم موافقت برخی نویسندگان با انتشار این مجموعه به صورت CD، تصمیم بر آن شد که مطالب جمع آوری شده از طریق فضای مجازی در دسترس محققین و دوستداران ساز سنتور قرار گیرد.

متن مقالات در این سایت به صورت تصاویر اسکن یا عکس برداری شده و فایل های PDF روزنامه ها و مجلاتی است که از کتابخانه ملی ایران، کتابخانه وزارت ارشاد اسلامی، کتابخانه مجلس شورای اسلامی، کتابخانه دانشگاه هنر تهران (پردیس کرج)، سایت اختصاصی نشریات و آرشیو شخصی جمع آوری شده اند.

ترتیب بارگذاری مطالب کاملاً تصادفی است و به زمان آماده سازی هر مقاله جهت استفاده در سایت بستگی دارد.

بدیهی است که قرار دادن مقالات در این سایت نشانه تأیید (یا رد) آن ها نیست. قضاوت درباره مطالب بیان شده در هر مقاله (با در نظر گرفتن تاریخ نشر) به عهده مخاطبین است و نویسندگان محترم در صورت احساس نیاز می توانند هرگونه توضیح یا اصلاحی را متذکر شوند تا در کنار اصل مقاله در سایت قرار گیرد.

در این راه از دوستان خوبم نرگس پاک سرشت، ثنا شرفیان، مهیار سفیدی، نیلوفر مزینانی و ندا سیاه کلا، و نیز جناب آقای آروین صداقت کیش، که مرا در جمع آوری مقالات یاری رساندند، و هم چنین برادر عزیزم ایمان بیگلری بابت طراحی سایت، بی نهایت سپاسگزارم.


الهام بیگلری کارشناس ارشد نوازندگی موسیقی ایرانی (ساز سنتور) دانشگاه هنر تهران
A